Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/includes/fbwpml.php) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/4/d/4df7abdd-f34d-4ab9-b874-13b894823a76/funkengruven.sk/web/wp-content/plugins/facebook-for-woocommerce/includes/Integrations/Integrations.php on line 61

Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/includes/Integrations/Bookings.php) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/4/d/4df7abdd-f34d-4ab9-b874-13b894823a76/funkengruven.sk/web/wp-content/plugins/facebook-for-woocommerce/includes/Integrations/Integrations.php on line 61
Funken Gruven Podcast p.7 - Helene Hegemann: Axolotl Roadkill

Funken Gruven Podcast p.7 – Helene Hegemann: Axolotl Roadkill

Funken Gruven Podcast p.7 – Helene Hegemann: Axolotl Roadkill

Vítam vás pri siedmej epizóde. Funken Gruven Podcast mapuje tie najlepšie knihy z oblasti elektronickej tanečnej hudby a klubovej subkultúry. Počúvajte aj na Spotify a Itunes.

„Vyrastala som poriadne „nadivoko“. A taká chcem aj ostať – nespútaná a neskrotená. Sú tri hodiny v noci a moje rozjebané, prežúrované telo sa stráca v sedadle taxíka. Šofér rozpráva o jeho synovi, ktorý po 10 rokoch odišiel od manželky, pretože sa kurvila a o bohu, s ktorým má údajne fakt dobré spojenie. Preto dokáže prepáčiť teplým, že sú teplí; pretože za to nemôžu…“

Ahojte, vítam vás už pri siedmom Funken Gruven Podcaste, ktorý sa venuje zaujímavým knihám o elektronickej tanečnej hudbe a párty scéne. V každej časti predstavíme jednu knihu, ktorá sa venuje house /techno music, alebo celkove elektronickej tanečnej scéne. Takže, ak sa aspoň trochu zaujímate o históriu a dianie na tanečnej scéne, občas čítate, chcete tip, recenziu, odporúčanie, ale aj kritiku, tak počúvajte ďalej… Moje meno je Good Mood a želám vám príjemné počúvanie…

Slovník cudzích pojmov

Podľa Wikipédie je Axolotl stredne veľký obojživelník, vyskytujúci sa v mexických jazerách Lago de Xochimilco a Lago de Chalco. Axolotly sú medzi obojživelníkmi nezvyčajné tým, že dosiahnu dospelosť bez toho, aby prešli metamorfózou – čiže po slovensky, premenou. Roadkill je zas anglické označenie pre zviera, ktoré zrazilo auto. Axolotl Roadkill tak môže byť zrazený obojživelník, ktorý predčasne dospeje.

Tak, a pointa je už na začiatku našej recenzie čiastočne odhalená. Nevadí, knihe, ktorú napísala len 17-ročná Helene Hegemann to určite neuškodí. Ak doteraz náš výber kníh oslovoval predovšetkým clubberov a ospevoval „staré, dobré techno časy“, román Axolotl Roadkill napísaný v roku 2010 tento zámer rozhodne nemá. Naopak, elektronická hudba, je len podmazom k príbehu osobnostnej premeny – bez premeny. A možno by sme túto knihu ani nespomínali, keby autorka troška nepodvádzala. Pardón, keby sa neinšpirovala inou párty-literatúrou. Stačí, ak si vypočujete náš podcast s názvom Strobo. A dôležité je aj to, že je z Berlína. Pretože, áno, Berlín, na rozdiel od napríklad takého Zvolena, predáva. Tak, poďme na to. Funken Gruven Podcast číslo 7 sa práve začína…

Hlavná hrdinka knihy sa volá Mifty

Skutočný príbeh z Berlína

V prvom rade, román Axolotl Roadkill nie je skutočným príbehom, hoci ho pod týmto označením nájdete napr. aj v našich kníhkupectvách. Je to skôr fikcia, akýsi denník, ktorý spája dokopy viacero žánrov, časových slučiek a citátov od rôznych autorov. Už na prvej strane nás na to upozorňuje slogan, ktorý používa stanica PRO7: We love to entertain you. Autorka nás tak už na začiatku nenápadne chytá za ruku, alebo možno za nos, a s tajomným, ironickým úsmevom ich pustí až na konci knihy. Možno…

Hlavnou hrdinkou je 16-ročná baba Mifti. Nevypínajte, prosím! Neobjavia sa žiadni upíri ani plagáty Justina Biebera na stenách. Aj keď sa tento román môže zaradiť do takzvaného. Coming-of-Age žánru, má veľmi ďaleko od všetkých žánrových stereotypov a očakávaní. Recenzie na jednom z knižných portálov hovoria samé za seba:

Rozpaky čitateliek

Anett:

28.4.2014

„Najskôr som ju chytila do rúk hovorím si “fajn super kniha pre 16 ročnú babu…”, otvorila som ju, začítala som sa do nej a nejak ma to nechytilo ale povedala som si, že keď som ju začala čítať musím ju dočítať a neľutujem to /hoci zo začiatku ma moc nebavila, ale to asi preto že tesne pred tým ako som ju začala čítať, som dočítala džínsový denník/ ale dobrá je to kniha hoci zimomriavky pri jej čítaní boli aj také zvláštne pocity, pretože hlavná hrdinka je svojská a hlavne na dnešnú dobu /teda ja mám tiež 16 ale na sex a drogy nejak nepomýšľam/ … ale odporúčam a hlavne takým mladším babám 17-18 ročným úplne v pohode. Nezabudnite, že sú tam nejaké hlášky po anglicky, prípadne, niektoré slová, ak by to bolo preložené, tá kniha by stratila svoju podstatu a myšlienku… čítaniu zdar!“

Borderline syndróm ako diagnóza doby

Presne tak, džínsový denník to teda nie je. Skôr latex, koža, satén, hodváb, extáza, sex, kokaín, z cigaretového dymu na každej strane ma už štípu oči. Hlavná hrdinka určite nie je typická teenagerka zo slovenského malomesta. Je vyžitá ale zároveň nechce dospieť. To krásne, ružové obdobie medzi detstvom a dospelosťou sa v jej prípade niekam vyparilo. Zmizlo. Rodina a škola nefungujú. Učiteľ je na smiech, vzťahy, nazvime ich tie tradičné, sú rozbité, dospelí sú vyhorení zúfalci, pod vysokým stropom špinavého podnájmu nájdete len vnútorný chaos, úzkosť a každodennú prázdnotu.

Slovami psychiatra, jej správanie sa vyznačuje veľmi nejasnou predstavou o sebe samej, jej cieľoch a preferenciách – vrátane tých sexuálnych. Pohybuje sa v extrémoch, stále na hranici, je neschopná nájsť svoj stred, svoje pravé bytostné JA, zaplieta sa do intenzívnych a nestálych vzťahov, ktoré často vedú k emočným krízam. Mifti býva so svojou staršou sestrou a bratom. Schizofrenická matka je mŕtva, je to zabudnutý a vytesnený príbeh, ktorý si dokonale rozumie s jej diagnostikovaným borderline syndrómom – čiže emočnou nestabilitou. Zdanie blízkosti a porozumenia jej tak poskytuje lesbická kamoška – o 20 rokov staršia Arla a herečka Ofélia, s ktorou bez milosti vymetajú jeden berlínsky klub za druhým.

Z nahrávania podcastu.

Zhrnutie knihy

Počuli ste to. Kniha, presnejšie text, dynamicky plynie. Logika rozprávania nie je podstatná.  Opisy, akoby z povinnosti alebo z nudy striedajú skutočné zamyslenia a pseudo-zamyslenia. Je to flow of consciousness. Aj preto sa to väčšine, najmä teen čitateľov, nečíta dobre a knihe dajú už po pár stranách najviac dve neisté hviezdičky.  No pre fanúšikov formy, obdarených medziriadkovým šiestym zmyslom, bude kniha, naopak, lahôdkou. Prázdnotu nočného, veľkomestského života budú nadšene vyzobávať z hluku tanečných klubov, z hrubých kobercov neónových barov a čalúnenia nočných taxíkov. Citáty, vulgarita – vôbec nie prvoplánová!, fantázie, fragmenty reality bez pevných hraníc sa premenia na lákavý manifest ďalšej lost generation a otvoria chápavú náruč všetkým podobne strateným.

Len pre zaujímavosť, kniha bola preložená aj do slovenčiny a filmové spracovanie pod režisérskou taktovkou samotnej spisovateľky získalo na Sundance Festivale v roku 2017 Zvláštnu cenu poroty pre svetový hraný film za najlepšiu kameru.

Ak sa vám náš Funken Gruven podcast páčil, sledujte nás na Fb alebo Insta profile: Funken Gruven a počúvajte aj na Spotify a Itunes.

Share this post