Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/includes/fbwpml.php) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/4/d/4df7abdd-f34d-4ab9-b874-13b894823a76/funkengruven.sk/web/wp-content/plugins/facebook-for-woocommerce/includes/Integrations/Integrations.php on line 61

Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(/includes/Integrations/Bookings.php) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/4/d/4df7abdd-f34d-4ab9-b874-13b894823a76/funkengruven.sk/web/wp-content/plugins/facebook-for-woocommerce/includes/Integrations/Integrations.php on line 61
Dizajn knihy Rituály miznutia vznikol vo zvolenskom “štúdiu intuície”

Dizajn knihy Rituály miznutia vznikol vo zvolenskom “štúdiu intuície”

Dizajn knihy Rituály miznutia vznikol vo zvolenskom “štúdiu intuície”

Autorom dizajnu kníh Techno nad zlato aj Rituály Miznutia je profesionálny grafik Milan Stolár. Bývalého rešpektovaného DJ-a, organizátora drumnbassových eventov SPIRAL, dnes najmä starostlivého otca sme navštívili v jeho novom grafickom štúdiu (Intuitio studio) vo Zvolene. 

Miňo, ako sa vlastne zrodí “v tvojej hlave” nejaký vizuálny nápad?

Nápad sa rodí podla toho, ako mi sadne téma, niekedy je to rýchlejšie, inokedy pomalšie. Dôležite je začať na projekte pracovať a postupne sa začnú vynárať súvislosti, ako a čo by mohlo spolu dobre fungovať alebo nefungovať. Nečakám na inšpiráciu. Pre mňa je dôležite o zákazke/projekte a vlastne o hocičom vedieť čo najviac relevantných informácii a niekedy aj tých nepodstatných.(smiech) Keď  tieto informácie mám, začnem ich spájať a hľadať vizuálny smer, ktorým to celé uchopím.

Milan Stolár doma vo vlastnom štúdiu.

Väčšina ľudí vidí často len pekné farby, tvary. Komplexný vizuál má určite viac prvkov…

Vždy sa snažím v maximálnej miere reflektovať charakteristiku projektu – pre koho je určený, či sa jedná len o samostatnú vec, alebo nadväzuje na iné, či má byť výsledný vizuál moderný, alebo naopak klasický atď. Je tu viacero faktorov, ktoré sú dôležité na začiatku práce. Vždy je super, keď vizuál, pokiaľ to nie je len umelecké dielo, plní základné poslanie a odovzdáva informácie zrozumiteľnou a jasnou cestou. A ešte lepšie je, keď je atraktívne spracovaný a vytvára správne emócie, ideálne, ak je tam aj ešte nejaká vizuálne spracovaná skrytá myšlienka.

Vizuál knihy Rituály miznutia. Čo si ním chcel vyjadriť?

Vizuál knihy pozostáva z abstraktných prvkov – vyjadruje tanec “rituál”, prelínanie ciest. Do grafických elementov je zakomponovaný samotný názov knihy, kde sa jednotlivé písmená akoby strácajú v priestore – tým som chcel vyjadriť miznutie a pominuteľnosť. Pre Rituály miznutia som najprv navrhol viacero vizuálnych ciest. Táto výsledná sa nakoniec javila, ako najlepšia.

Rituály miznutia – kniha a krabica.

Áno, je skvelá. Robil si aj na prvej knihe Techno nad zlato. V čom sú tie motívy v obidvoch knihách rozdielne a v čom podobné?

Motívy Techno nad zlato aj Rituály miznutia sú podobné v tom, že sú minimalistické, abstraktné a cítiť v nich priestor. Techno nad zlato má podľa mňa silnejší odkaz na svoj názov. Hlavný vizuál knihy je tvorený tromi prvkami – prvými tromi začiatočnými písmenami názvu knihy. Prvý a posledný prvok predstavujú písmená T a Z. Odlišný stredný prvok akoby vyjadruje celé slovo „nad“, pričom v jeho symbolike som použil matematický znak pre „viac“. Celé je to inšpirované svetlami laserových lúčov typické pre techno eventy – ale toto neviem či už niekoho zaujíma (smiech). Rituály miznutia sú viac pocitovo-abstraktnejšie spracované a samozrejme farebnejšie.

Rituály miznutia sú v porovnaní s Techno nad zlato viac pocitovo-abstraktnejšie spracované a samozrejme farebnejšie.

Máš vlastné štúdio Intuitio studio. Ako zvládaš teraz “home office” a na čom aktuálne pracuješ?

Nedávno som sa presťahoval z Viedne, kde som doteraz pôsobil, do Zvolena – môjho rodného mesta a v dome som si spravil priestor pre štúdio – kreatívny priestor pre prácu a moju tvorbu. Momentálne sa to snažím dozariaďovať, krabice a káble sú všade. (smiech) Do konca roka to bude dúfam “ready”. Takže, mám svoj vlastný “home office”, pracujem pre agentúry, ktoré ma oslovia s konkrétnym projektom, ale mám aj svojich stálych klientov. Na nedostatok práce sa, našťastie, nemôžem sťažovať.

Share this post